Shopping centrá

Shopping centrum alebo takzvané nákupné centrum je budova alebo komplex budov, ktoré obsahujú rôzne predajné jednotky prepojené chodníkom alebo promenádou na jednoduchý prístup do jednotlivých prevádzok.

Nákupné centrá ako ich poznáme dnes začali vznikať od 20. rokov 20. storočia spolu so vznikom predmestského života v Spojených štátoch a po druhej svetovej vojne. Neskôr koncom 20. Storočia začali v nákupných centrách pribúdať aj kaviarne, reštaurácie a kiná.

Najstarším nákupným centrum sveta je Galleria Vittorio Emanuele II postavená v roku 1877, nachádza sa v Taliansku v Miláne. Je teda aj zároveň najstarším nákupným centrum v Európe.

V púštnej metropole, Dubaji, čoskoro vyrastie najväčšie nákupné centrum sveta, ktoré bude malým klimatizovaným mestom v meste. V obrovskej budove s rozlohou 4,5 kilometrov štvorcových, si okrem obchodov svoje miesto nájde aj najväčší krytý tematický park, liečebné kúpele, divadlá či stovka hotelov a apartmánov. Ulice obchodného centra budú mať dĺžku 7,2 kilometra. Miestni šejkovia dúfajú, že vďaka obrovskému klimatizovanému nákupnému centru sa z Dubaja, ktoré v lete sužujú horúčavy nad 50 °C, stane celoročná turistická atrakcia.

Medzi 10 najluxusnejších nákupných center sveta patria tieto: Galleries Lafayette v Paríži (Francúzsko), The Grand Canal Shoppes v Las Vegas (USA), Mall of the Emirates v Dubaji (Spojené Arabské Emiráty), Dubai Mall v Dubaji (Spojené Arabské Emiráty), West Edmonton Mall v Edmontone (Kanada), Berjaya Times Square v Kuala Lumpur (Malajzia), Canal City Hakata v Fukuoka (Japonsko), Villagio Mall v Doha (Katar), Okhotny Ryad nákupné centrum v Moskve (Rusko), Ala Moana v Honolulu (Hawaii)

Najstarším shopping centrum na Slovensku je Polus City Center. Nachádza sa v hlavnom meste Bratislava a bolo otvorené v roku 2000. Najväčšie nákupné centrum na Slovensku Avion shopping park bolo otvorené o dva roky neskôr taktiež v hlavnom  meste a toto prvenstvo v rozlohe si drží do dnešných dní.